• zn22.jpg
Amerykańskie zwyczaje i tradycje Drukuj Email
Wpisany przez piotr krawerenda

Ucichły już odgłosy związane ze świętem Halloween. Znikają tez dekoracje. Wszystko ponownie odżyje za rok.

Szczególnie w tych wszystkich miejscach, gdzie Halloween przyjmowany jest przyjaźnie i z dozą poczucia humoru oraz szczególnie u dzieci z radością. W wielu przypadkach Halloween spotyka się z negacja. Wynika to jednak z braku wiedzy na temat genezy tego święta, jego niezrozumienia i często odmienności kulturowej. Najbardziej Halloween rozpowszechnił się w obecnej formie w Stanach Zjednoczonych dokąd przywędrował z Irlandii. Również hucznie obchodzony jest w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Także w Polsce można dostrzec znamiona tego święta i to już od lat 90-tych ubiegłego wieku. Według jednej z teorii Halloween bierze swój rodowód z celtyckiego obrządku Samahain w ramach, którego żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. W wierzeniach propagowanych przez celtyckich kapłanów Druidów w czasie trwania święta Halloween zacierała się granica miedzy zaświatami a światem ludzi żyjących. Duchy przodków czczono w tym dniu i zapraszano do domów, zaś złe duchy odstraszano i przepędzano.

Po 835-tym roku pod wpływem działań chrześcijan zwyczaj ten zaczął zanikać w pierwotnej formie a w jego miejsce ustanowiona została uroczystość Wszystkich Świętych przypadająca na 1-go listopada. Do Ameryki Północnej w latach 40-tych XIX wieku tradycje Halloween sprowadzili irlandzcy imigranci. W stanie Minnesota, w mieście Anoka odbyła się 31-go października 1920-go roku pierwsza Halloween-owa impreza. Od tego tez momentu jest ona do dnia dzisiejszego organizowana corocznie. W roku 1937 miasto Anoka zostało ogłoszone światową stolicą Halloween-u.

Dzień dzisiejszy Halloween-u w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim komercja. Tysiące dekoracji, rekwizytów dostępnych w sklepach i zabaw organizowanych specjalnie z tej okazji. 31-go października, wieczorową pora na ulice wyruszają grupy dzieci (najczęściej pod nadzorem dorosłych). Wędrują one od drzwi do drzwi domostw w swoich okolicach cytując za każdym razem zwrot "trick or treat". Po otrzymaniu słodyczy idą do następnych drzwi. Jeśli nie dostana żadnych łakoci wymyślają jakiegoś psikusa. Całość przeplatana jest oczywiście śmiechem i "straszącymi" okrzykami.

Wszystkich zainteresowanych świętem Halloween zapraszam do obejrzenia w mojej galerii zdjęć dekoracji zarówno domowych jak i prawie hollywoodzkich, rodem z filmowych horrorów przydomowych, których 31-go października każdego roku można duże ilości spotkać w Stanach na każdym kroku.

W galerii:
1. Halloween na wesoło.
2. Nadmiar książkowej wiedzy potrafi uśpić.
3. Po jedzeniu nie można zapomnieć o rak oczyszczeniu.
4. Ozdoby w ogrodzie.
5. I tylko tyle z niego zostało.
6. Mroczna kawaleria.
7. Damy tez tracą głowę dla ...
8. Książę Drakula podczas sjesty.