III Wiosenny Rajd Jurajski - Plener Fotograficzny Drukuj Email

5 kwietnia 2014 roku Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna rozpoczął sezon udając się na III Wiosenny Rajd Jurajski do zamku Ogrodzieniec na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Organizatorem rajdu był Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna działający w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Klubu MAT.

Celami rajdu były: poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych obszarów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2014, popularyzacja pieszej turystyki kwalifikowanej oraz odznaki OTP, zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży.

Po przejechaniu do Podzamcza udano się na spacer szlakiem wśród skałek wokół zamku Ogrodzieniec mijając Gołębnik, Okręt, Opaleńce, Górę Janowskiego (515 m n.p.m.). Po spacerze zwiedzano zamek.

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Usytuowany na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m. n.p.m.) - zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów. Gród zamkowy istniał na Górze Janowskiego już w XII w. Mimo, że było to wtedy niewielkie grodzisko liczące zaledwie kilka drewnianych chat, osłoniętych z trzech stron skałami, a od północy palisadą, nazywano ja wówczas "Wilcza Szczęka" ze względu na wyjątkowe walory obronne, chroniące przed najazdami książąt czeskich i śląskich. Wówczas zamkiem rządził stary rycerski ród Włodków herbu Sulima. Kiedy w 1241 r. gród został splądrowany i spalony podczas najazdu Tatarów Włodkowie wznieśli gotycki zamek z kamienia, który do 1470 r. był ich siedziba rodową.

W latach kolejnych zamek zmieniał właścicieli, aż do roku 1523, kiedy stał się własnością Jana Bonera, przedstawiciela wielce możnego i znaczącego rodu kupieckiego, radcy krakowskiego, bankiera i doradcy króla polskiego, burgrabii i żupnika krakowskiego. Jego bratanek - Seweryn Bonar - w latach 1532 - 1547 rozbudował zamek czyniąc z niego imponującą renesansową siedzibę obronną, w owych czasach dorównującą swoim przepychem Wawelowi. Kolejny właściciel - Jan Firlej, mąż córki Seweryna Zofii, marszałek wielki koronny, wojewoda i starosta krakowski oraz kolejni przedstawiciele wielkich patriotów, wybitnych polityków i mecenasów sztuki władali Ogrodzieńcem ponad 100 lat - nadal rozbudowywali zamek nadając wnętrzom pyszny barokowy styl. Najazd Szwedów w roku 1655 poważnie uszkodził południowe mury zamkowe. Kolejny właściciel - Stanisław Warszycki (postać wielce dwuznaczna pod względem historycznym: z jednej strony odważny patriota, budowniczy, zwolennik postępu z drugiej strony jawi się w przekazach historycznych jako postać niezwykle okrutna, dręcząca i katująca poddanych) - dokonał koniecznych napraw, a także wzniósł na przedzamczu stajnie i wozownię oraz wybudował potężny mur obronny. Kolejny najazd Szwedów w 1702 r. oraz pożar wzniecony przez najeźdźców rozpoczął etap upadku potężnej twierdzy. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1810 r. Obecny stan ruin zamku jest efektem prac archeologiczno - konserwatorskich dokonanych przez państwo w latach 1959 - 1973.

Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu siły mroczne i potężne. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku. Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Zjawa ma ponoć być duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Co ciekawe ? kasztelan straszy także niedaleko ruin zamku w Dankowie jako jeździec bez głowy. W najniższej kondygnacji kurzej stopy zachowały się do dnia dzisiejszego fragmenty renesansowych fresków przedstawiających lilie. Na sąsiednim z zamkiem ryneczku w Podzamczu znajduje się kapliczka, która została wybudowana z elementów zamkowych (portal, ślimacznice, gzyms). W jej wnętrzu znajdują się oryginalne elementy z kaplicy zamkowej w baszcie bramnej ? zwornik sklepienia, kula armatnia, która miała wpaść do zamku w czasie potopu szwedzkiego oraz renesansowa figura Matki Boskiej. Figura ta niestety została zniszczona przez miejscowych, którzy w ludowym stylu pomalowali ją farbą olejną. Tym samym dziś nie można dopatrzeć się w niej prawdziwego piękna jakie posiadała. W 1973 roku zamek Ogrodzieniec posłużył jako część plenerów zdjęciowych do serialu Janosik. W 1980 r. kręcono na zamku film "Rycerz" w reżyserii Lecha Majewskiego. W 1984 r. heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name. W 2001 r. w ruinach kręcono zdjęcia do Zemsty w reżyserii A. Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.

Posiadacze sprzętu fotograficznego brali udział w plenerze fotograficznym. Fotografowano fragmenty zamku, ciekawe rozwiązania architektoniczne w odrestaurowanych jego częściach, krajobrazy, obiekty przyrodnicze. Każdy fotografujący będzie mógł z tego pleneru zgłosić swoje najlepsze zdjęcie do Konkursu Rajdowego. W drodze powrotnej miejscem krajoznawczym rajdu była Częstochowa, gdzie turyści wybrali sobie dogodne dla siebie obiekty do zwiedzania: sanktuarium, błonia, miasto i inne.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W RAJDZIE!
Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

Poprawiony: poniedziałek, 07 kwietnia 2014 19:32