Edukacja Ekologiczna FotoPLUS
Strzelecka Jedynka - PSP Nr 1
Gości online
Naszą witrynę przegląda teraz 19 gościXVII Górski Rajd Ekologiczny |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Sabina Knopik & Henryk Mielcarz | |
XVII Górski Rajd Ekologiczny odbył się w dniach 21-24 sierpnia 2014 roku. Tym razem spotkaliśmy się się w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Chochołowskiej. Zaproszenie do Doliny Chochołowskiej.
Rajd zorganizowano w programie Edukacja Ekologiczna PLUS 2014. Organizatorem byli: Gmina Strzelce Opolskie - Program Edukacja Ekologiczna PLUS 2014, Centrum Edukacji Ekologicznej Klubu PTTK MAT w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna, Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego w Opolu. Celem rajdu było: poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych Tatrzańskiego PN, przybliżenie funkcji wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody, popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. Filmowe migawki z Rajdu: Film 1, Film 2, Film 3, Film 4. Pogoda tegorocznego rajdu sprawdziła się, spełniła oczekiwania turystów MAT i okazała się wymarzoną do wędrowania.
Po jednodniowej aklimatyzacji w przepięknej Dolinie Chochołowskiej, drugiego dnia rajdu grupa udała się na Wołowiec (2064 m) przez Grzesia (1653 m) i Rakoń (1879 m). Wołowiec jest zwornikiem dla trzech grani: od wschodu grani głównej z Jarząbczym Wierchem i Łopatą, od południowej strony grani głównej z Rohaczami oraz biegnącej w północnym kierunku bocznej północnej grani Wołowca przez Rakoń i Grzesia do Bobrowca. Wołowiec jako jeden z najwyższych szczytów polskiej części Tatr Zachodnich wznosi się nad dolinami: Chochołowską, Rohacką i Jamnicką. Masyw Wołowca zbudowany jest z silnie zdeformowanych skał metamorficznych. Na piargach, z północnej strony szczytu można spotkać kozice górskie i świstaki.
Kolejnego dnia zdobywano Trzydniowiański Wierch. Znajduje się on na dość długiej północnej grani Kończystego Wierchu i jest ostatnim na północ wybitniejszym szczytem w tej grani. Ma trzy grzbiety: południowy, leżący w tej grani; północny, zwany Kulawcem i będący jej przedłużeniem; północno-zachodni zakończony wzniesieniem zwanym Ropą. Trzydniowiański Wierch sąsiaduje ze znajdującym się na południe Czubikiem (1845 m), od którego oddzielony jest Przełęczą nad Szyją (1764 m). Pomiędzy północną i północno-zachodnią granią Trzydniowiańskiego Wierchu znajduje się wąska Dolina Trzydniowiańska oraz krótszy od niej żleb Krowiniec. Trzydniowiański Wierch ma dwa wierzchołki. Niższy ma wysokość 1758 m n.p.m. Na południe, ok. 150 m od niego w południowej grani znajduje się drugi, nienazwany wierzchołek o wysokości 1762 m n.p.m. Wschodnie stoki Trzydniowiańskiego Wierchu opadają do Doliny Starorobociańskiej (wschodnie odgałęzienie górnej części Doliny Chochołowskiej).
Ostatniego dnia postanowiono odwiedzić Kraków, aby uczestniczyć w X Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku, na Placu Wolnica krakowskiego Kazimierza. W trakcie kiermaszów małopolscy producenci zaprezentowali swoje znakomite wyroby w czterech kategoriach: ?Ekologiczne przysmaki?,?Tradycyjne specjały?, ?Smakołyki z legendą?, ?Jak u mamy?. Produkty i potrawy oceniane były przez profesjonalne jury, które przyznało Gran Prix oraz II i III miejsce, oceny dokonała również publiczność, która oddała swój głos dla najlepszej potrawy uczestnicząc w plebiscycie. Dziękujemy za udział w Rajdzie.
|
|
Poprawiony: wtorek, 26 sierpnia 2014 09:05 |