XVIII Wyprawa do wnętrza Ziemi CEE Drukuj Email

3 marca 2018 roku odbyła się nasza XVIII Wyprawa do wnętrza Ziemi CEE. Tym razem poznawaliśmy atrakcje Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach! Podziemne korytarze, sale, sztolnie i spływ łodziami...

Organizatorem XVIII Wyprawy do wnętrza Ziemi był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Gmina Strzelce Opolskie
, Program Edukacja Ekologiczna PLUS 2018, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna oraz Szkolny Klub Krajoznawczo Turystyczny PTTK Strzelecka Jedynka.

Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, wdrażanie idei ekorozwoju, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2018, popularyzacja turystyki i krajoznawstwa, popularyzacja odznaki MOT i OTP oraz zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży.

W programie rajdu znalazło się zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach oraz spacer na Rynek w Gliwicach.

Po 20 latach Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna powrócił do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. A co po tych 20 latach? Kopalnia staraniami towarzystw i miłośników została zrewitalizowana, pozyskano fundusze na zmodernizowanie infrastruktury i w 2017 roku udało się umieścić obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W kopalni, zaopatrzeni w kaski, zwiedzaliśmy podziemne bogactwo kopalni, z pozostałymi fragmentami galeny. Oglądano ekspozycje przedstawiające dawne narzędzia i przedmioty użyteczności ówczesnych gwarków. Największą atrakcją było przepłynięcie sztolni łodziami.

Po kopalni całkowita odmiana doznań - zwiedzenie Miejskiej Palmiarni w Gliwicach. Wspaniałe rośliny tropikalne i śródziemnomorskie, pokryte kolorowymi kwiatami i owocami oraz zwierzęta zamieszkujące tamtejsze obszary pozwoliły zapomnieć o temperaturze panującej na dworze.

Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy za udział w imprezie.

Zapraszamy na następne!

Już 24 marca 2018 roku - "Topienie Marzanny" w czeskich wodach termalnych... X Wojewódzki Rajd Ekologiczny - Velke Losiny