Wody termalne - Velke Losiny Drukuj Email

24 marca 2018 roku turyści z Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich uczestniczyli w X Wojewódzkim Rajdzie Ekologicznym CEE - Velke Losiny. Rajd zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Wody oraz Powitania Wiosny... Podczas uroczystego podsumowania rajdu przyjęto do PTTK nowych członków oraz wręczono Dyplomy Zarządu Głównego PTTK, przyznane za upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa. Otrzymali je Michalina Kakoszka oraz Tomasz Bajorek.

Baseny termalne w czeskich Velkich Losinach były punktem głównym tej rekreacyjnej imprezy. W termach można było się wygrzać w ciepłych wodach siarkowych, popływać w basenie, wymasować zmęczone plecy bąbelkami, a także oczyścić ciało w saunach. Rozgrzani pobytem w termach turyści udali się na spacer po miejscowości. Wieś uznawana jest za jedną z najstarszych w okolicach Szumperku. Velké Losiny stały się siedzibą rodów arystokratycznych - od 1496 rodu Pfand, a od 1507 panów von Zierotin (Žerotín). Johann von Žerotín wybudował w latach 1580-1589 wspaniały, renesansowy pałac w miejscu gotyckiej twierdzy wodnej. W 1592 zaczęła się historia wsi jako uzdrowiska - wówczas wybudowano łaźnie i pierwszy budynki uzdrowiskowe.W XIX wieku do wsi dotarł przemysł - powstał m.in. browar. Pod koniec stulecia rozbudowano uzdrowisko, założono park, a w 1913 stanęło nowe sanatorium.

W Velkich Losinach znajduje się wytwórnia papieru ręcznie czerpanego, działająca od 1596. Jest jedną z najstarszych w Europie i jedną z nielicznych tego typu w Europie Środkowej. Współcześnie jest to także Muzeum Papieru, mieszczące się w barokowych budynkach z końca XVIII wieku. Merytoryczno - ekologicznym pretekstem tej lokalizacji rajdu był obchodzony 22 marca Międzynarodowy Dzień Wody! Natomiast w okolicach Światowego Dnia Ziemi, już za miesiąc zapraszamy na Jurę!

X Wojewódzki Rajd Ekologiczny CEE - Velke Losiny - 24 marca 2018

Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna, SKKT PTTK Strzelecka Jedynka oraz Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzelcach Opolskich. Celem rajdu było spotkanie turystów z okazji Międzynarodowego Dnia Wody oraz powitanie wiosny w wodach termalnych,
realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2018 oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie rajdu znalazł się rekreacyjny pobyt na basenach termalnych Therma Park Vele Losiny oraz zwiedzanie miejscowości Velke Losiny (zamek, zabytkowa papiernia).

Therme Park Velké Losiny

"Jesteśmy unikalnym parkiem termalnym w Czeskiej Republice, wyjątkowym bez porównania. Podstawą naszej koncepcji parku termalnego jest harmonia między człowiekiem i naturą. Używamy naturalną siłę wody termalnej Velké Losiny i jej moc uzdrawiającą. Oferujemy środki do osiągnięcia harmonii ciała i myśli – to zależy tylko od Ciebie, który koktajl u nas wybierzesz i zamieszasz"...

WODA JEST ŻYCIEM. Jej uzdrowienie i efekty odprężające wykorzystuje ludzkość od niepamiętnych czasów. Woda uzdrawia i podnosi na duchu, przynosi ulgę i łagodzi ból. Przynosi radość i zabawę. Jest to ogromne źródło energii - w zależności od każdego z nas, jak to umie wykorzystać.

WODA TO DAR. Zanurz się w basenie termalnym i poddaj się dobroczynnemu działaniu wody termalnej. Czeka na Ciebie świat wody, który przez cały rok zachęca zarówno do aktywności sportowej, jak i do relaksu i odpoczynku.