VII Rajd Wakacyjny CEE Drukuj Email

28 lipca 2018 roku odbył się VII Rajd Wakacyjny CEE. Tym razem odwiedziliśmy jedną z najbardziej atrakcyjnych podniebnych ścieżek - Ścieżkę w obłokach - Dolni Morava. Na wysokość zarezerwowaną dla szybujących ptaków dostaliśmy się pieszo, bez najmniejszego ryzyka, po szerokich i łagodnych ścieżkach przystosowanych także dla rodziców z wózkami, a także osób niepełnosprawnych.

Organizatorem VII Rajdu Wakacyjnego CEE był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich
, Gmina Strzelce Opolskie, Program Edukacja Ekologiczna PLUS 2018
, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna®, SKKT PTTK CEE Strzelecka Jedynka® oraz Klub Górski PTTK CEE®. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, edukacyjnych, naukowych oraz kulturowych pogranicza polsko-czeskiego południowej Opolszczyzny, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2018, popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki Turysta Przyrodnik oraz GOT oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży oraz dorosłych w czasie wakacji.

W programie rajdu znalazło się przejście lub wjazd kolejką pod wieżę widokową „Ścieżka w chmurach”, pobyt na wieży widokowej, zejście pod Chatę Marcelka,  zabawy w strefie rekreacyjnej, przejazd do uzdrowiska Priessnitz w Jeseniku a tam zwiedzanie Parku Balneologicznego oraz pobyt na Ścieżce Kardio.

Ścieżka w Obłokach w liczbach
Wysokość nad poziomem morza  – 1 116 m
Wysokość ścieżki - 55 m
Długość drewnianej kładki – 710 m
Długość zjeżdżalni – 100 m

Z samego szczytu ścieżki rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na cały Masyw Śnieżniku z malowniczą doliną rzeki Moravy, w oddali dostrzec można główne pasmo Jesioników,  Suchý Vrch i Karkonosze. W czasie budowy wykorzystano w sumie 380 ton stali, 300 m² modrzewia i  250 m² heblowanych graniastosłupów. Modrzew pochodzi z austriackich Alp, gdzie rósł  na wysokości 1000 m n.p.m. Wieża jest utwierdzona przy pomocy łączników i mikropalów, które wpuszczone są aż do skalnego masywu do głębokości 6,5 m. Wieża wytrzyma nawałnicę o sile do 200 km/h. W przypadku dobrych warunków pogodowych na wieży może być równomiernie rozmieszonych aż 4000 osób. W górnej części kładka jest zawieszona na stalowych prętach o łącznej długości  600 m.

W górnej części Jesenika spacerowano wokół uzdrowiska. Zrobiło się o nim głośno w XIX wieku, kiedy Vincenz Priessnitz założył tu pierwszy na świecie zakład wodoleczniczy. Na wolnym powietrzu, w parku uzdrowiska znajdują się niecki z wodą oraz urządzenia do przeprowadzania zabiegów balneologicznych. W stosownych okolicznościach rajdu przyjęto w poczet członków oddziału 5 osób oraz wręczono 2 odznaki GOT - Popularną Odznakę GOT zdobyła Milena Jackowska, a Małą Srebrną Odznakę GOT - Michalina Kakoszka.

Niebo na wyciągnięcie ręki, poszerzamy własne horyzonty - poczucie wysokości i przestrzeni. Wzdłuż ścieżki zamontowano liczne tabliczki informacyjne, które uczą i opisują krajobraz. Po zdobyciu najwyższego piętra mamy dwie możliwości, zawrócić drewnianą ścieżką lub użyć bezpiecznie wyprofilowanej zjeżdżalni o długości 101 m! Dodatkowe atrakcje to tunele między piętrami oraz „gniazda” z sieci na wysuniętych tarasach.

W tradycyjnym już i coraz bardziej popularnym konkursie fotograficznym dla naszej Grupy FB wzięła udział spora grupa naszych rajdowiczów. Sabina Foltyn i Amelia Foltyn zdobyły Grand Prix za wszystkie zamieszczone zdjęcia i filmiki. Nagrody zdobyli również: Roman Cytera (za serię zdjęć), Anna Franczak (za zdjęcie "Hela w sieci"), Helena Nowojska, Mirek Popiela (za prezesów w kąpieli), Adam Bajorek oraz Roland i Beata Zgraja (za wszystkie fotki).

Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich dziękuje wszystkim uczestnikom 7 Rajdu Wakacyjnego CEE za udział w naszej imprezie i stworzenie bardzo miłej turystycznej atmosfery na szlaku...

Turystyka Łączy Pokolenia