I Rajd Klubu Górskiego CEE Drukuj Email

3 listopada 2018 roku odbył się I Rajd Klubu Górskiego PTTK CEE w Góry Bialskie. Typowe spotkanie w listopadowym lesie! Jak przystało na listopad, oprócz turystów nie zabrakło też "deszczyku"...

Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Gmina Strzelce Opolskie
,  Program Edukacja Ekologiczna PLUS 2018, Klub Górski PTTK CEE®, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzelcach Opolskich
, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna® oraz SKKT PTTK CEE Strzelecka Jedynka®.

Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, edukacyjnych, naukowych oraz kulturowych obszaru Sudetów Wschodnich oraz wybranych terenów Gór Bardzkich i Gór Złotych, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2018, popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki GOT oraz odznaki Turysta Przyrodnik oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

W programie rajdu: przejście trasą: Bielice - Płoska (1035 m n.p.m.) - Śnieżnicki Park Krajobrazowy - Czernica (1083 m n.p.m.) - Stary Gierałtów, przejazd do Lądka Zdroju, zwiedzanie Parku Zdrojowego, Zdrój Wojciech.

Gminie Strzelce Opolskie dziękujemy za przekazane na nagrody w konkursach rajdowych bardzo miłe kocyki, poduszeczki, kurteczki, kubeczki, a nawet parasolkę... szczególnie dziękujemy pani Magdzie..

Centrum lądeckiego zdroju to niewątpliwie Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech wraz z pijalnią wód i przyległym parkiem zdrojowym oraz wieloma zdrojowymi atrakcjami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pierwszy zakład w tym miejscu oddano do użytku w 1680 roku, wybudowany bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej. Obecnie podziwiany neobarokowy  budynek, zbudowany na planie okręgu wzniesiono,  200 lat później. Jego centrum stanowi marmurowy basen do kąpieli leczniczych, wokół którego umieszczono w XIX wieku  ciąg gabinetów zabiegowych z marmurowymi wannami. Całość wzorowane na planach łaźni tureckiej, z przepiękną architekturą wewnętrzną i zewnętrzną.
Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się na piętrze obiektu.

Pijalnia wód "Wojciech"
Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarkowo-fluorkowe: Zdzisław i Maria Skłodowska Curie. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. Zbudowany na planie okręgu Zdrój Wojciech sprawia, że można tu spacerować bez końca. W obiekcie znajduje się urocza kawiarenka oraz taras, na można pooddychać świeżym, uzdrowiskowym powietrzem, zakosztować słońca i poobserwować spacerujących kuracjuszy.

Park Zdrojowy
Z głównego wyjścia Wojciecha wychodzimy do Parku Zdrojowego. To z niego roztacza się piękny, symboliczny wręcz dla Lądka widok na zakład Wojciech. Park zajmuje powierzchnię 1,2 ha i dominują w nim gatunki liściaste drzew (buk pospolity, lipy drobnolistne, klony-jawory). Na terenie parku widocznych jest kilka marmurowych rzeźb, efekt pleneru rzeźbiarskiego, który miał miejsce w Lądku latem 1980r; "Tors męski" to dzieło artystki rzeźbiarki Anieli Wojdyno. W parku znajduje się również kawiarnia "Albrechtshalle", nowo odrestaurowany basen rekreacyjny oraz kaplica zdrojowa.

Z centralnym Parkiem Zdrojowym sąsiadują ponadto:
* Aleja modrzewiowa - Piękna czterorzędowa aleja powstała z inicjatywy ministra Hoyma w 1782r. Nasadzenia drzewek modrzewia europejskiego dokonano pod nadzorem lustratora lasów. Podziwiane dziś ponad 200 letnie drzewa o nieregularnych powyginanych konarach, jakby symbolizują jeden z podstawowych kierunków leczenia tutejszego uzdrowiska - leczenie chorób narządów ruchu i reumatycznych. Aleja ta łączy park centralny z Domem Zdrojowym, Muszlą koncertową i Amfiteatrem.
* Park 1000-lecia - Powstał on latach 1861-65 i posiada charakter parku angielskiego. Rośnie tu 65 gatunków drzew i krzewów. Z ciekawostek należy zwrócić uwagę na purpurowe odmiany buków oraz okaz tulipanowca angielskiego. Łączy on Park Centralny z częścią miejską Lądka Zdroju.