• zn22.jpg
XV Opolska Wyprawa Ekologiczna CEE Drukuj Email

Za nami piąty rajd naszych Konfrontacji Turystycznych CEE zaliczany do KORONY CEE AD 2019. Poznawaliśmy absolutnie nowe tereny w Górach Kaczawskich! Skopiec zdobyty - dla zdobywców odznaki, której nazwy nie mamy prawa wymieniać. W bonusie dodatkowo najwyższy szczyt Sudetów, Królowa Karkonoszy - Śnieżka!

Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna, Szklony Klub Krajoznawczo-Turystyczny PTTK Strzelecka Jedynka, Klub Górski PTTK CEE oraz Klub PTTK TK CEE. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych Gór Kaczawskich i Karkonoszy, udział w kolejnym rajdzie CEE Konfrontacji Turystycznych CEE zaliczanym do odznaki Korona CEE, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2019, popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki GOT, zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży. W programie rajdu przejście szlakiem: Karpacz Orlinek (814 m n.p.m.) - Kocioł Białego Jaru (1233 m n.p.m.) - Kopa (1356 m n.p.m.) - Przełęcz Pod Śnieżką (1385 m n.p.m.) - Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.) - Droga Jubileuszowa - Śnieżka (1602 m n.p.m.) - Schronisko Dom Śląski - Schronisko PTTK Strzecha Akademicka - Karpacz, Zamek Chojnik oraz przejście: Komarno - Skopiec (724 m n.p.m.) - Wojcieszów.

Podczas XV Opolskiej Wyprawy Ekologicznej CEE zdobywano najwyższe szczyty Karkonoszy i Gór Kaczawskich. Wejście na zachmurzoną Śnieżkę zaskoczyło nas pewną nowością. Wjazd na Kopę odbywał się wyremontowaną kolejką Zbyszek z wygodnymi, czteroosobowymi kanapami. Skropieni deszczem i po odpoczynku w Domu Śląskim wszystkie podgrupy udały się na Śnieżkę, którą co jakiś czas oświetlało Słońce. Po zdobyciu Śnieżki udano się do karkonoskiej miejscowości wypoczynkowej - Przesieki - na nocleg. Przesieka o tej porze roku "zachwyciła" nas wszystkich różnorodnością i obfitością bazy gastronomicznej...

Drugiego dnia, przy słonecznej pogodzie zdobywano Skopiec - znajdujący się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na północ od szczytu Baraniec. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.

Skopiec jest trzecim co do wysokości szczytem Gór Kaczawskich. Dawniej uważany był za najwyższy, obecnie za wyższe uważane są Baraniec i Folwarczna. Wyrasta w środkowej części Grzbietu Południowego, w kształcie słabo zaznaczonej kopuły, z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową i średnio stromymi zboczami. Powierzchnia wierzchowiny jest tak wyrównana, że wierzchołek jest trudno rozpoznawalny w terenie. Od południowego zachodu wzniesienie wydzielone jest Przełęczą Komarnicką, nad którą nieznacznie górując, opada do niej krótkim zboczem. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Barańca, położonego po południowej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. Wzniesienie budują łupki, marmury (wapienie krystaliczne), zieleńce. Są to formacje skał przeobrażonych stanowiących pozostałość po dawnych wylewach wulkanicznych na dnie morza oraz osadach morskich. Szczyt w całości porasta las mieszany z przewagą świerka a zbocze południowe, oraz częściowo wschodnie i zachodnie zajmuje las świerkowy regla dolnego. Zbocze wschodnie i zachodnie góry, poniżej szczytu częściowo zajmują łąki i pola uprawne.

W czasie rajdu odbyły się również nasze ulubione konkursy. Uczestnicy mieli do wykonania różne zadania. Najlepsi z nich otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Grand Prix XV Opolskiej Wyprawy Ekologicznej CEE – Adam Kiecoń

Najbardziej Rozprzyrodniczona Rodzina Rajdowa – Rodzina Cyterów

Konkurs fotograficzny: I miejsce – Marzanna Wyrwich, II miejsce – Anna Franczak, III miejsce – Alexander Weber

Rajdowy Konkurs Literacki: I miejsce – Elżbieta Auer, II miejsce – Wioletta Cytera

Konkursy sprawnościowe - Skakanka rajdowa: I miejsce – Julia Mrozek, II miejsce – Joanna Wojdyła, III miejsce – Monika Krupa, Rzut do celu tęczowa podwójnie złożoną skakanką: I miejsce – Bożena Mateja.

Dziękujemy! Zapraszamy na XVI Rajd Tatrzański CEE!