• zn22.jpg
XVI Rajd Tatrzański CEE Drukuj Email

W czerwcu 2019 roku, odbył się nasz XVI Rajd Tatrzański na kultowe Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich! Cztery dwutysięczniki w jedno popołudnie... Jedyna taka rewelacyjna trasa... Było ciężko ale fantastycznie!

Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna, Szklony Klub Krajoznawczo-Turystyczny PTTK Strzelecka Jedynka, Klub Górski PTTK CEE oraz Klub PTTK TK CEE. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych najcenniejszych terenów w Tatrach Zachodnich, udział w kolejnym rajdzie CEE Konfrontacji Turystycznych CEE zaliczanym do odznaki Korona CEE, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2019,
 popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki GOT oraz zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży.

W programie rajdu przejście szlakiem: Kiry (927 m n.p.m.) - Cudakowa Polana (952 m n.p.m.) - Zahradziska (973 m n.p.m.) - Chuda Przełączka (1850 m n.p.m.) - Ciemniak (2096 m n.p.m.) -  Krzesanica (2122 m n.p.m.) - Małołączniak (2096 m n.p.m.) - Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) - Przełęcz Pod Kopą Kondracka (1863 m n.p.m.) Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.) Polana Kalatówki (1193 m n.p.m.) - Kuźnice (1041 m n.p.m.)...

W dniach 14 - 16 czerwca 2019 roku turyści Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej udali się w Tatry Zachodnie, aby zdobyć Czerwone Wierchy. I udało się! W sobotę, 15 czerwca wyruszono na trasę: z Doliny Kościeliskiej, na Polanę Cudakową i już tylko 4 godziny czerwonym szlakiem na Ciemniak. Czerwone Wierchy – masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich. Biegnie nim granica polsko-słowacka. Położony jest nad dolinami: Cichą, Tomanową, Tomanową Liptowską, Kondratową, Małej Łąki, Miętusią i Kościeliską. Czerwone Wierchy składają się z czterech szczytów. Od zachodu ku wschodowi są to: Ciemniak – 2096 m, Krzesanica – 2122 m, Małołączniak – 2096 m i Kopa Kondracka – 2005 m.

Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od czerwono-brązowej barwy ich stoków, jaką nadaje im roślina o nazwie sit skucina, która jesienią, a często już w połowie lata przebarwia się na czerwono. Oprócz niej murawę tworzy boimka dwurzędowa, kosmatka brunatna i inne. W związku z urozmaiconym podłożem geologicznym bardzo różnorodna gatunkowo jest też roślinność Czerwonych Wierchów – rosną tutaj zarówno rośliny wapieniolubne, jak i kwasolubne. Wśród nich jest wiele gatunków roślin rzadkich, występujących w Polsce tylko w Tatrach i to w niewielu miejscach (m.in. przymiotno węgierskie).

Niedzielę spędzono na relaksie, na basenach Bania w Białce Tatrzańskiej.

Podczas rajdu rozlosowano wśród uczestników wiele nagród - akcesoriów turystycznych. W konkursie fotograficznym zwyciężyły Małgorzata Fibich i Wiktoria Cytera, a Gratisy Rajdowe wylosowały Bożena Mateja i Helena Nowojska.

Dziękujemy!