• zn22.jpg
III Rajd Świętokrzyski CEE Drukuj Email

W dniach 14 i 15 września 2019 roku turyści z Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich wyruszyli w Góry Świętokrzyskie... Trwają Konfrontacje Turystyczne CEE 2019. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Program Edukacja Ekologiczna PLUS 2019®, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna®, Szklony Klub Krajoznawczo-Turystyczny PTTK Strzelecka Jedynka®, Klub Górski PTTK CEE®, Klub PTTK TK CEE®. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych Gór Świętokrzyskich, w tym Pasma Łysogórskiego na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wdrażanie idei ekorozwoju, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2019, popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki Turysta Przyrodnik oraz GOT, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Po dotarciu do miejscowości Święta Katarzyna wyruszono mało wymagającą trasą: Święta Katarzyna - Łysica (614 m n.p.m.) - Przełęcz Kakonińska (547 m n.p.m.) - Kapliczka Św. Mikołaja - Kakonin.

Łysica (pot. Góra Świętej Katarzyny) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni wierzchołek, nazywany Skałą Agaty lub Zamczyskiem, wznosi się na wysokość 614 m n.p.m. Jest to skalna grań (wychodnia kwarcytów) o długości ok. pół kilometra. Na nieznacznie niższym, wierzchołku zachodnim (613 m n.p.m. znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Łysica zbudowana jest z kwarcytów i łupków kambryjskich. Od strony północnej i południowej szczyt otaczają gołoborza. Łysica jest całkowicie porośnięta lasem. W partiach szczytowych rośnie jodła, a poniżej las jodłowo-bukowy.

Z Kakonina nastąpił transfer autokarem do Huty Szklanej, stamtąd wyruszono trasą: Huta Szklana - Łysa Góra (594 m n.p.m.) - Opactwo na Świętym Krzyżu (Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej) - Nowa Słupia. Wieczorem zakwaterowano się w Powiatowym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Na Górce w Chęcinach, skąd roztaczał się wspaniały widok na oświetlony nocą zamek królewski.

Drugiego dnia zwiedzano Jaskinię Raj i Centrum Neandertalczyka.

Jaskinia Raj znajduje się we wnętrzu niewielkiego wzniesienia Malik o wysokości około 270 m n.p.m. Jest to niewielka jaskinia o rozwinięciu poziomym, łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 m; zwiedzanie trwa około 45 minut. Do jaskini wejście prowadzi przez sztucznie przekopany chodnik o długości 21 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, a wilgotność wynosi ok. 95%. Trasa wiedzie przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, ponownie przez sztucznie przekopany chodnik do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką i Komorę Wstępną do pawilonu muzealnego i wyjścia. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Naliczono łącznie 47 518 form naciekowych, w tym 47 173 stalaktytów. Najwyższy stalagmit mierzy 77 cm, zaś najgrubszy ma 6,27 m obwodu podstawy. Najwyższa kolumna naciekowa (stalagnat) ma 1,95 m wysokości.

Po zwiedzaniu jaskini wyruszono szlakiem do zamku w Chęcinach. Wędrowano trasą: Jaskinia Raj - Czerwona Góra (328 m n.p.m.) - rezerwat przyrody Góra Zalejowa (372 m n.p.m.) - Góra Zamkowa (360 m n.p.m.) - Zamek Królewski w Chęcinach.

Podczas rajdu odbywał się tradycyjny konkurs fotograficzny, a zdjęcia na bieżąco umieszczane były na grupie FB Oddziału. Tym razem nagrodzono zdjęcia Wioli Cytery za zdjęcie Baby Jagi, Magdaleny Wojdyły i Marzanny Wyrwich za Cykle zdjęć. Nagrodzonym wręczono niepowtarzalne, rajdowe kubki CE. Jednakże Grand Prix Rajdu za wzorową postawę rajdową zdobył Stasiu Wojdyła wygrywając turystyczne, geograficzne puzzle.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w naszym rajdzie. Zapraszamy na kolejne.