Święto Niepodległości i Konstytucji Drukuj Email
Wpisany przez Sabina Knopik   

10 listopada w Strzeleckiej Jedynce uroczystym apelem uczczono Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

 

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadniono zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

W tym samym dniu pani adwokat Katarzyna Bogacka przeprowadziła w klasie 3a gimnazjalnej warsztaty na temat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie dowiadywali się informacji o Konstytucja, jako akcie prawnym, określanym także jako ustawa zasadnicza, który ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.

 
Copyright © 2019 Cyfrowa Strzelecka Jedynka