Odrobina Kultury! Drukuj Email
Wpisany przez Sabina Knopik

8 lutego 2018 roku Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizował kolejne spotkanie teatralne - tym razem w Teatrze Śląskim w Katowicach. W odbiorze sztuki brali też udział uczniowie oraz nauczyciele Strzeleckiej Jedynki. Bo na teatr nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno. Tym razem oglądano sztukę „Dwanaście krzeseł”. Reżyseria wyśmienita. Nikołaj Kolada powrócił do Teatru Śląskiego z rosyjską klasyką. „Dwanaście krzeseł” to kultowa powieść satyryczna z okresu międzywojennego, napisana przez Ilję Ilfa i Jewgienija Pietrowa. Hipolit Worobjaninow poszukuje diamentowego skarbu swojej ciotki, ukrytego w jednym z dwunastu zabytkowych krzeseł. W poszukiwaniach towarzyszy mu Ostap Bender, kanciarz i oszust, a może raczej – jak sam siebie określa – „wielki kombinator”, który dostrzega w tej okazji świetny interes. Starsi widzowie  pamiętają „Dwanaście krzeseł” z popularnego radzieckiego serialu bądź filmowej ekranizacji w reżyserii Mela Brooksa. Spektakl w Teatrze Śląskim jest oparty na nowym, uwspółcześnionym tłumaczeniu tekstu, autorstwa Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej.