Wizyta edukacyjna w Głuchołazach Drukuj Email
Wpisany przez Henryk Mielcarz   

16 maja 2018 roku, grupa uczniów i nauczycieli klas 5, 6 i 7 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich, brała udział w wizycie edukacyjnej zorganizowanej w ramach projektu "Bioróżnorodność Opolszczyzny z lotu ptaka". Przewodnikiem po najciekawszych terenach wokół Głuchołaz był pan Stanisław, pracownik Parku Krajobrazowego Góry Opawskie.

Na terenie parku utworzono następujące rezerwaty leśne:

- Cicha Dolina, obejmujący głównie lite lasy bukowe zlokalizowane w dolinie Bystrego Potoku,
- Las Bukowy, położony
na północnym stoku Góry Parkowej przy rzece Biała Głuchołaska,
- rezerwat geologiczno-krajobrazowy Nad Białką z reliktami dawnego górnictwa złota, m.in. szybami po odkrywkowej eksploatacji żwirów i piasków złotonośnych w XII i XIII w.

Nasza projektowa przygoda rozpoczęła się w zdrojowej części Głuchołaz... Pan Stanisław opowiadał o wodolecznictwie...

Zawędrowaliśmy w okolicę niedawno wybudowanej tężni solnej - spacery po tężni bardzo korzystnie wpływają na zdrowie... obecnie takie tężnie można budować w dowolnych miejscach... mogą być również cenna atrakcja turystyczną...

Przeszliśmy kolejne kilometry aby znaleźć się w rejonie dawnych złotonośnych sztolni... miejsc wydobycia cennego złota...

Poznaliśmy walory rzeki Biała Głuchołaska...

Wycieczkę edukacyjną wokół Głuchołaz zakończyło zwiedzanie rezerwatu Nad Białką.

Niezwykle interesująca jest jej budowa geologiczna. Kilkukrotne zalewy morskie, kolejne dewońskiego, kiedy te obszary zalewało morze. Należą do nich piaskowce oraz łupki fyllitowe, zwane dachówkowymi. Ich nazwa pochodzi od ich doskonałej łupliwości, dzięki której stosowane były do wyrobu płytek dachówkowych. Po ich dawnej eksploatacji pozostało wiele malowniczych wyrobisk, m.in. Gwarkowa Perć, Piekiełko, Morskie Oczko. Najlepiej zachowane wychodnie łupków można podziwiać na skałkach Karlikach, w Gwarkowej Perci oraz w nieczynnym kamieniołomie Dewon koło Jarnołtówka. Na terenie parku występuje ponad 500 gatunków roślin naczyniowych, z czego 35 gatunków podlega ochronie prawnej. Występuje tu również 163 gatunki zwierząt chronionych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowany udział w zajęciach, za wykonane notatki i zdjęcia. Kolejna wizyta edukacyjna odbędzie się do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

 
Copyright © 2019 Cyfrowa Strzelecka Jedynka