Przestrogi wakacyjne! Drukuj Email

Drodzy rodzice. Przed nami wakacje, czas upragniony przez wszystkie dzieci. Jednak te beztroskie chwile mogą nam niekiedy dostarczyć silnych emocji.

Przestrogi wakacyjne!

Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi. Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać.
? Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko,
? Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu
? zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.
? Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
? W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy rodziców.
? Wskazane jest także zapisać numery do policji (997) pogotowia ratunkowego (999)oraz straży pożarnej (998) lub 112 !!!
Pamiętajmy, że kąpiel dozwolona jest w miejscach odpowiednio do tego przystosowanych, wyznaczonych oraz objętych ochroną ratowników wodnych, np. baseny lub kąpieliska miejskie.

Wiedząc, że dziecko będzie korzystało z różnych kąpielisk należy:
? przestrzec je przed kąpaniem się w miejscach niestrzeżonych bez opieki osób dorosłych
? przestrzec przed skokami do wody w miejscach niedozwolonych
? przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.) należy bezwzględnie założyć kapok
? nie wolno kąpać się w miejscach nie przystosowanych do kąpieli, (nieczynne wyrobiska lub piaskownie).

W czasie kąpieli wodnych należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:
? bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska,
? stosować się do wszystkich poleceń ratowników wodnych,
? nie kąpać się bez wcześniejszego schłodzenia ciała wodą, szczególnie po dłuższym pobycie na słońcu,
? nie wypływać poza miejsca wyznaczone do kąpieli,
? unikać niebezpiecznych zabaw w postaci wrzucania innych do wody lub wciągania pod wodę.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy:

1. dokładnie sprawdzić komu powierzamy opiekę nad dzieckiem
2. ustalić jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe
3. uzyskać informacje jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez.
4. ustalić dokładny adres pobytu dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej
5. ustalić środki przewozowe. Przed wyjazdem można zwrócić się do Policji o sprawdzenie stanu technicznego autokaru oraz trzeźwości kierowcy
6. wyposażyć dziecko w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe dobrze jest w wiadomy nam sposób oznaczyć (np. inicjałami)
7. przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy, kartkę z dokładnym adresem domowym oraz numerami telefonów do domu i pracy rodziców,

Uważajcie!!! Woda, nawet ta pozornie bezpieczna i spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem!

Rodzice i opiekunowie! Jak najczęściej przypominajcie swoim dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk! Podczas akcji ?Bezpieczne wakacje? pragniemy także przypomnieć o tym, aby podczas zabaw czy pobytu nad wodą pilnować cennych rzeczy ? plecaków, portfeli, dokumentów. Nie zapominajcie także o rowerach, które trzeba zabezpieczać zawsze, np. przypinając je. Wy sami możecie zadbać o swoje bezpieczeństwo, stosując się do podstawowych, ale bardzo ważnych, wymienionych przez nas zasad. Życzymy szczęśliwych i bezpiecznych wakacji.

Nie pozostaje  nic innego jak tylko życzyć Wam UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!

Poprawiony: sobota, 22 czerwca 2013 18:06