Obserwacje przyrodnicze z iPadem Drukuj Email
Wpisany przez Henryk Mielcarz

To zdjęcie wykonano iPhonem. 24 kwietnia uczniowie klas 4 i 6 wykonali pierwsze prace przygotowawcze w projekcie Obserwacje przyrodnicze z iPadem. Podejmowane działania są częścią programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2013. Patronat nad realizacją przedsięwzięcia objął Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna i Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego w Opolu.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6. Zostanie zrealizowany w czasie od 6 maja do 21 czerwca 2013 roku.

W czasie prac projektowych uczniowie Strzeleckiej Jedynki dokonają obserwacji środowiska przyrodniczego (w tym naturalnego) podczas kilku sesji badawczych:

- w czasie zajęć na terenie Geoparku Góra Św. Anny, w rezerwacie geologicznym Góra Św. Anny;
- w czasie zajęć na terenie rezerwatów Grafik i Boże Oko w Parku Krajobrazowym Góra Św. Anny;
- w czasie zajęć na terenie Parku Miejskiego w Strzelcach Opolskich;
- w czasie zajęć terenowych wokół Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Opolskich;
- podczas zajęć kameralnych, w pracowni przyrody i zajęć komputerowych Strzeleckiej Jedynki.

Podczas obserwacji przedmiotem badania będą wybrane elementy środowiska:

- szata roślinna; drzewa, krzewy, rośliny zielne, grzyby, mchy, porosty,
- fauna terenu; owady, ptaki, płazy, gady, ssaki,
- budowa geologiczna; rodzaje skał,
- pokrywy glebowe,
- formy powierzchni terenu,
- krajobraz.

Efektem projektu będzie zebrany materiał fotograficzny i filmowy, teksy z opisami przeprowadzonych prac i wnioski wynikające z obserwacji. Zebrany materiał zostanie opublikowany na specjalnie utworzonej stronie internetowej projektu.

26 kwietnia 2013. Otoczenie Strzeleckiej Jedynki (podwórko szkolne). Krzewy i rośliny skalniaka.

Prace przygotowawcze. Wykonywanie zdjęć za pomocą aparatu fotograficznego iPada (uczniowie klasy 6). Przetwarzanie zdjęć wykonanych za pomocą iPada w programie PhotoStudioHD (uczniowie klasy 4a i 4b).

Poprawiony: czwartek, 09 maja 2013 20:47