Obserwacje terenowe z iPadem 2014 Drukuj Email
Wpisany przez Sabina Knopik & Henryk Mielcarz

22 maja uczniowie z klas V i VI brali uczestniczyli w 24 Rajdzie na raty - Tereny krasowe Góry Św. Anny. W czasie rajdu po szlakach Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, uczniowie brali udział w zajęciach terenowych z przyrody. Wykonywane obserwacje przyrodnicze dokumentowano za pomocą iPadów.

Podczas zajęć obserwowano zmieniający się widnokrąg, w miarę wznoszenia się terenu, przekształcony antropogenicznie krajobraz z łąkami, polami uprawnymi, pastwiskami i widocznymi z oddali zakładami koksowniczymi w Zdzieszowicach.

Zagłębiając się w rezerwaty parku obserwowano wąwozy, charakterystyczne dla Masywu Chełma i pospolite rośliny, bujnie kwitnące i nie tak często dziś spotykane: kalina koralowa, żywokost lekarski, przetacznik ożankowy.

Jednym z ważniejszych punktów zajęć było obserwowanie przemieszczania się wód podziemnych, widoczne w postaci wywierzyska krasowego.

Podczas wędrówki napotkano na stary, opuszczony cmentarzyk żydowski, ze zniszczonymi macewami.

Tym razem wędrowano z Leśnicy, przez Porębę, na Górę Świętej Anny.

Poprawiony: czwartek, 12 czerwca 2014 10:40