Edukacja z iPadem. Forum w Łodzi. Drukuj Email
Wpisany przez Sabina Knopik & Henryk Mielcarz

W dniach 12 i 13 września 2014 roku, w Łodzi odbyło się I Forum Dyrektorów i Nauczycieli Szkół wdrażających iPady. Szkoły pozyskały sprzęt między innymi dzięki programowi Cyfrowa Szkoła. Podczas forum przedstawiciele szkół różnego typu relacjonowali sposoby wykorzystania iPadów na różnego typu zajęciach, pracując z dziećmi przedszkolnymi, szkolnymi, po młodzież w szkołach ponadgimnazjalnych.

Na forum opowiadano o zaletach nowego, niezawodnego i w pełni mobilnego sprzętu, ale też o problemach z infrastrukturą internetową. Drugą pozycją w agendzie forum były różnego rodzaju warsztaty. Można było się doskonalić w zakresie tworzenia książek na iPadzie, wykorzystania iPadowej tablicy interaktywnej, poznać możliwości powstających e-podręczników oraz wiele aplikacji między innymi do uczenia dzieci i młodzież programowania.

Strzelecka Jedynkę reprezentowali Sabina Knopik i Henryk Mielcarz, którzy uczestniczyli w wybranych warsztatach.

Robert Celuch - Jak przygotować interaktywny podręcznik dla uczniów? Podczas warsztatów uczestnicy pracowali na komputerach MacBook przygotowali interaktywną książkę, zawierającą materiał tekstowy, fotografie, animacje, prezentacje, obiekty trójwymiarowe oraz narzędzia służące do sprawdzenia wiedzy.

Bożena Nowak - Od zabawy do sposobu na życie - przegląd aplikacji do nauki programowania na iPadach. W erze mobilności coraz częściej w szkołach pojawiają się tablety. Korzystają z nich nawet dzieci w przedszkolu. Odpowiednio dobrane aplikacje wzmacniają potencjał uczniów, rozwijają ich kreatywność, uczulają na wszechstronność wykorzystania opanowanych umiejętności również w zakresie pracy zespołowej. Nauka algorytmiki jest jak nauka języka obcego, pozwala na kreowanie swoich własnych pomysłów na wykorzystanie technologii informacyjnej, rozszerza zakres wykorzystania indywidualnych umiejętności.

Dariusz Stachecki - Elementy gamifikacji na iPadzie. Wykorzystanie elementów gier w nauczaniu robi coraz większą furorę. Multimedialne aplikacje ożywiają lekcje, budzą zainteresowanie uczniów i angażują ich aktywność. Łatwo i sprawnie można na iPadzie, za pomocą programów Kahoot!, LearningApps czy Zondle stworzyć multimedialną aplikację, angażującą grę, czy budzący wiele emocji quiz.

Piotr Śliwiński, Rafał Winsław, Jakub Mastalerz (MorrisCooke) - Explain Everything. Explain Everything jest interaktywną tablicą z możliwością tworzenia animowanych nagrań z narracją, z której korzysta 1.5 mln uczniów i nauczycieli na całym świecie. Została ona stworzona przez polską firmę MorrisCooke, w oparciu o badania jej współtworcy - dr Reshana Richardsa - przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dotyczące wpływu tworzenia interaktywnych objaśnień na proces samooceny i kształcenia u uczniów. Metody, inspiracje i scenariusze jej użycia: jak skutecznie i łatwo w pełni wykorzystać jej możliwości, skąd wziął się jej fenomen i jak wprowadzić za jej pomocą zajęcia w klasach na nowy poziom.

Po intensywnych zajęciach znalazł się tez czas na poznawanie miasta...

fot. Aleksandra Antoniewicz-Kaszczyńska