VI Wiosenny Rajd Jurajski CEE Drukuj Email
Wpisany przez Henryk Mielcarz   

20 kwietnia 2017 roku, w Dniu Ziemi, odbył się VI Wiosenny Rajd Jurajski zorganizowany przez Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej. Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny Jedynka reprezentowała grupa uczniów z klasy czwartej i piątej.

Rajd zorganizowany z okazji Dnia Ziemi, poprowadził uczestników malowniczymi szlakami okolic Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa rajdu wiodła Jurajską Trasą Krajobrazową przez Kamieniołom Kielniki, do rezerwatu Sokole Góry, gdzie zwiedzano Jaskinię Olsztyńską. Kolejnym etapem było zdobycie góry Biakło oraz grupy skalnej Lipówki. Rajd zakończył się zwiedzaniem Orlego Gniazda - Zamku Olsztyn.

W rejonie Góry Biakło udało się spotkać jaszczurkę zwinkę (Lacerta agilis). Jaszczurka zwinka to gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie całej Polski i jest najczęściej występującym gadem na terenie kraju. Jest jednym z czterech gatunków jaszczurek zamieszkujących na terenie Polski. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na grzbiecie są one mniejsze i szorstkie, brzuch zaś pokrywają większe i gładkie. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Głowa jest krótsza, lecz większa niż u jaszczurki żyworódki. Jej ogon jest nieco dłuższy od tułowia, ale i tak jest krótszy niż u innych jaszczurek. W sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika. Z czasem odrasta do pierwotnej długości. Otwory uszne znajdują się z tyłu głowy i są łatwo zauważalne. Kończyny jaszczurki są silnie umięśnione, a palce długie, zakończone pazurkami. Samca można odróżnić od samicy po tym, że ma on zielonkawe podbrzusze, czasem nakrapiane drobnymi plamkami, zaś samica ma szary lub kremowy spód ciała. W okresie godowym, czyli w maju, samce przybierają intensywną zieloną barwę. Ubarwienie tych gadów jest bardzo różne. Najczęściej grzbietem biegnie szeroka pręga, często przecinana drobnymi plamkami, chociaż można też spotkać osobniki bez niej. Po bokach ciała biegną jeszcze dwie pręgi z brązowo-czarnych plam. Czasem można spotkać osobniki o jednolitym brązowym kolorze, choć są one dosyć rzadkie. Długość życia wynosi średnio ok.3- 4 lat. Maksymalna długość ciała samca z nieuszkodzonym ogonem, w Polsce dochodzi do 23,5 cm, ale w Europie wschodniej dochodzi nawet do 28 cm. Długość tułowia i głowy bez ogona wynosi około 11 cm.

W wielu miejscach szlaku można było obejrzeć dokładnie pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.). To gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce częsty na niżu i w niższych położeniach górskich. Liście omarszczone, podługowatojajowate, ściągnięte w ogonek, spodem omszone. Głąbik kwiatowy wysokości do 40 cm. Kwiaty zebrane w wielokwiatowy baldaszek na szczycie głąbika. Kwiat o dzwonkowatym, bladozielonym kielichu i ostro zakończonych działkach. Korona złocistożółtego koloru z osklepkami i 5 pomarańczowymi plamkami w gardzieli. Ma średnicę do 2 cm i nieco wycięte na szczycie płatki. Roślina lecznicza. Ze względu na dużą ilość saponin napary i odwary z pierwiosnka pomagają przy leczeniu przeziębień, zapalenia gardła i krtani, grypy, zapalenia oskrzeli. Pomaga w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc jako doskonały środek wykrztuśny. Kurację pierwiosnkiem zaleca się palaczom i osobom cierpiącym na reumatyzm. Okłady z odwaru zmniejszają obrzęki i bóle, przyśpieszają gojenie ran pooperacyjnych. Medycyna ludowa od wieków leczy odwarem z pierwiosnka migreny, bezsenność, napięcia nerwowe, dolegliwości miesiączkowe i okresu przekwitania. Wino z tego ziela zaleca się jako środek regulujący krążenie krwi. Pierwiosnek ma właściwości moczopędne, toteż jest stosowany do kuracji oczyszczających i odtruwających organizm. Napar z kwiatów dla dzieci: łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku, przykryć, po kwadransie przecedzić i podzielić na trzy porcje. Podawać w ciągu dnia, po jedzeniu, jako środek wykrztuśny, lekko uspokajający, łagodnie nasenny lub na wzmocnienie. Odwar z korzeni i łodyg dla dorosłych: pół łyżki zmielonego suszu zalać szklanką wody, gotować przez 5 minut. Po przecedzeniu popijać po łyżce co 2-3 godziny we wszystkich opisanych wyżej przypadkach. Przeciwwskazania: skłonność do alergii i choroby przewodu pokarmowego jak choroba wrzodowa czy ostry nieżyt żołądka.

Zwiedziliśmy też zrewitalizowany rynek Olsztyna.

Po dość wymagającej jurajskiej trasie, wszyscy zasłużyli na ciepły, smaczny posiłek. Jedni wybrali zapiekanki lub pizzę, inni udali się na obiad do zabytkowej XVII wiecznej karczmy Spichlerz...

Zapraszamy na kolejne rajdy. Następny już 20-21 maja, w czeskie Góry Stołowe.

 
Copyright © 2019 Cyfrowa Strzelecka Jedynka