Klasa PiątA w rezerwacie Sokole Góry Drukuj Email
Wpisany przez Henryk Mielcarz

4 maja 2017 roku uczniowie klasy Piątej uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z przyrody. Tym razem wraz z nauczycielami przyrody, udali się do rezerwatu Sokole Góry na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tematem zajęć terenowych były zjawiska krasowe.

Uczniowie klasy Piątej wędrowali "śladami" turystów VI Wiosennego Rajdu Jurajskiego zorganizowanego przez Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej.

W ramach zajęć, uczniowie posługiwali się mapą topograficzną terenu.

Celem wyprawy była jednak Jaskinia Olsztyńska, gdzie odszukiwaliśmy formy naciekowe i poznawaliśmy morfologię próżni krasowej. Udało się też odszukać kilka nocujących nietoperzy i przedstawiciela pajęczaków - Meta menardi (Sieciarz jaskiniowy). Ciekawostką jest, że Meta menardi nie budują sieci – tkają za to nitki, które służą im za ciągi komunikacyjne i alarmowe.