Logopeda
Ćwiczenia logopedyczne Drukuj Email
niedziela, 24 listopada 2013 19:32

Przykłady ćwiczeń języka

1. Wysuwanie języka ? język wąski i szeroki. Kierowanie języka w kąciki ust: w prawo i w lewo ? przy szeroko otwartych ustach.

2. Unoszenie języka na górną wargę ? język wąski i szeroki (usta szeroko otwarte). Ćwiczenia wykonujemy bez pomocy dolnej wargi.

3. Unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego.

4. Dotykanie językiem zębów trzonowych górnych i dolnych. Dotykanie językiem poszczególnych zębów ? po kolei.

5. Język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie (ruch okrężny). Oblizywanie warg ruchem okrężnym ? usta szeroko otwarte.

6. Mlaskanie czubkiem języka. Mlaskanie środkiem języka. Przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach.

 

Przykłady ćwiczeń warg

1. Szerokie otwieranie ust i zamykanie. Wysuwanie warg do przodu (jak przy samogłosceu), rozchylanie warg (jak przy samogłosce e). Ruchy wysuwania i rozchylania wykonywać naprzemiennie.

2. Złączyć wargi płasko. Rozciąganie warg poprzez cofnięcie kciuków (jak przy samogłoscei).

3. Układanie dolnej wargi na górną i górnej na dolną. Wysunąć wargi do przodu, ściągając je i przesuwać w kąciki ust: w prawo, w lewo: następnie wykonywać ruch okrężny.

4. Dolną wargą zasłonić dolne zęby: górną ? górne zęby.

5. Dmuchanie przez złączone wargi, lekko wysunięte do przodu; parskanie, cmokanie.

6. Wymawianie samogłosek: i-u, a następnie a, e, u, i, o, y, (zachowywać tę kolejność).

 

 
Etapy rozwoju mowy Drukuj Email
środa, 11 maja 2011 14:23

Większość z nas nie zastanawia się jak to jest, że mówimy. Nie pamiętamy ile czasu zajęło nam przyswojenie tej umiejętności, ani jakie trudności pokonaliśmy by mówić sprawnie i poprawnie. Po prostu wydaje nam się, że wystarczy chcieć. Proces dochodzenia do takiej umiejętności był długi, a dla niektórych niełatwy i najeżony przeszkodami. Można powiedzieć, że mowa ludzka kształtuje się od poczęcia, wtedy bowiem kształtują się narządy mowy, narządy zmysłów, a w nasz mózg jest "wgrywany" program rozwoju mowy. Przyjście na świat ogłaszamy krzykiem, tym pierwszym sygnałem życia zaczyna się rozwój ludzkiego systemu porozumiewania się.

Więcej…
 
Kiedy udać się po pomoc do logopedy? Drukuj Email
środa, 26 maja 2010 11:54

Po pomoc do logopedy udajemy się jeśli:

- dziecko podczas artykulacji wsuwa język między zęby lub ociera nim o wargę, bo na każdym etapie wiekowym jest to wada, która się nie wycofa samoistnie, a w przyszłości może spowodować seplenienie;
- niepokojące są zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy;
- istnieją wątpliwości czy dziecko dobrze słyszy;
- dziecko nawykowo mówi przez nos;
- dziecko po ukończeniu 4 r.ż. zamienia głoski dźwięczna na bezdźwięczne: ?d? na ?t? (np. zamiast domek mówi tomek), ?w? na ?f? (zamiast woda mówi fota), ?g? na ?k? (zamiast głowa mówi kłowa), ?b? na ?p? (zamiast buda mówi puta);
- dziecko pod koniec 3 r.ż. nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych: a, o, u, e, i, y;

 


Copyright © 2019 Cyfrowa Strzelecka Jedynka